Impregnacja ciśnieniowa

Impregnacja ciśnieniowa polega na zabezpieczeniu drewna przed czynnikami zewnętrznymi (owadami, grzybami czy też bakteriami) za pomocą wyspecjalizowanych środków chemicznych. Proces polega na wtłoczeniu impregnatu w przestrzenie submikroskopowe drewna. Pozwala to na głębokie wnikanie środka w impregnowany materiał, dzięki czemu mamy pewność, że produkt został właściwie zabezpieczony.

Na rynku drzewnym funkcjonuje również inna metoda zabezpieczania drewna: impregnacja zanurzeniowa. Nie gwarantuje ona jednak tak dokładnej penetracji, w związku z czym drewno zabezpieczone jest tylko powierzchniowo.

 Aby proces impregnacji ciśnieniowej przebiegał poprawnie, należy zadbać o kilka aspektów:

  • odpowiednie przygotowanie drewna – w zależności od wykorzystania produktu zaleca się różną wilgotność impregnowanych elementów;
  • właściwy czas kąpieli;
  • odpowiednie ciśnienie, pod którym wtłaczany jest impregnat (ok 1 Mpa = 10 atm.);
  • właściwe stężenie środka impregnującego.

Przestrzeganie powyższych zasad pozwala na odpowiednie zabezpieczenie drewna i gwarantuje, że zaimpregnowane produkty nie ulegną degradacji i będą służyć przez długie lata. ZPD EUREX dokłada wszelkich starań, by wszystkie wymienione aspekty były ściśle przestrzegane.

Ważne jest również, by używany przez nas środek chemiczny dokładnie penetrował impregnowany towar i nie ulegał wymywaniu pod wpływem czynników atmosferycznych. Dlatego właśnie, dbajac o jakość naszej impregnacji, stosujemy światowej klasy, bezchromowy środek firmy Obermeier Korasit KS2.

 22553532_1595853307124266_1274354773_o